father

BABANIN, ÇOCUĞUN HAYATINDAKİ YERİ

 

 


Bütün çocuklar sırtını güvenle dayayabileceği bir kahramana ihtiyaç duyar. Bu kahraman hiç şüphesiz ki babadır. Gücü ve otoriteyi simgeleyen baba, her çocuk için bir güven kapısıdır. Her anne-baba için çocuğu ne kadar özelse, her çocuk için de babası o kadar özeldir. Baba; her şeyi bilen, en doğrusunu söyleyen, en iyiyi yapan, zoru başaran, en güçlü olan bir süper kahramandır.

Bebeklik döneminde çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılayan, bakımını üstlenen, zor zamanlarında yanında olan annedir, ancak babanın bu süreçteki rolü görmezden gelinmemelidir. Çocuğun ilk bir yılında anneye destek olmak amacıyla aktif rol alan babaların, çocuğun bütün fiziksel ihtiyaçlarını giderdiği; ilerleyen aylarla hareketlenmeye, iletişime geçmeye başlayan ve daha bağımsızlaşan çocuğun hayatında babanın rolünü koruduğu, ancak ilk aylara kıyasla daha az birebir temasta bulunduğu gözlenmiştir. Alt değiştirme, mama yedirme, uykuya hazırlama gibi temel ihtiyaçların yanı sıra çocuk artık biriyle etkileşim halinde bulunmaya, oynamaya, keşfetmeye, ses ve işaretlerle kendisini ifade etmeye de ihtiyaç duymaya başlar ve bu süreçlerde biri tarafından izlenmek, fark edilmek ister. Bu süreçte babanın duygusal olarak çocuğun yanında olması, çocuğun benlik gelişimi üzerinde önemli etkiler yaratır.

Güven duygusu bir çocuğun hayata sağlam adımlarla başlayabilmesi için ihtiyaç duyduğu en temel duygudur. Eğer sevgi ve ilgi varsa, bebeğin hayatında güven de var demektir. Çocuğa dokunmak, okşamak, koklamak, zaman ayırmak, sevgiyi kelimelere dökmek, ilerleyen dönemlerde oynamak, konuşmak, güreşmek, yapılan aktivitelerden keyif almak, ihtiyaçlarını karşılarken beraber olmak, çocukta güven duygusunun oluşmasına ve özgüvenli bir çocuk olarak büyümesine yardımcı olur. Bir baba olarak çocuğa güvenmek, ileride çocuğun da kendisine güvenmesini sağlamanın ilk adımıdır. Çünkü çocuk babasına koşulsuz güvenir, babasının da ona güvendiğini hissetmek çocuğa babası gibi güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen bağımsız bir kahraman olabilme cesaretini verir.

Yapılan araştırmalarda, sosyal ilişkilerde kendini ifade edebilen, girişken olan, okulda başarıyı yakalamak için hedefe odaklanan çocukların baba-çocuk ilişkilerinin kuvvetli olduğu saptanmıştır. Bir babanın eşiyle yaşadığı tartışma ve tartışmayı sonlandırma biçimi bile dolaylı olarak çocuklarda problemler karşısında çözüm üretme becerisini geliştirir. Çocuk, olaylar karşısında ebeveyninin verdiği tepkileri benimser ve yeri geldiği zaman da kullanır.

Eğer siz de çocuğunuzun kendi ayakları üzerinde durabilen, kimseye muhtaç olmadan hayatını devam ettirebilen, ne istediğini bilen, ne yaptığının farkında olan, hayata korku ve kaygıyla değil, umut ve güvenle bakabilen bir birey haline gelmesini istiyorsanız, baba olarak çocuğunuzu duygusal olarak desteklemekten asla vazgeçmeyin, çünkü babalar çocukların kahramanıdır.

Mirey Kasuto, Uzman Klinik Psikolog, Ekipnormarazon Çocuk, Genç ve Aile Danışmanlık Merkezi’nde görevli.


 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

ANNE HATHAWAY

Sonraki Yazılar

BİZE SORUN