yenidenaşk

ATEŞİ YENİDEN NASIL CANLANDIRMALI?

 

 


İlişkilerde bir süre sonra aşk geride kalıyor. Neyse ki ilk duygularımıza kavuşmak her zaman mümkün, tabii istemek şartıyla. Korların üzerine üfleyip ilişkinizi yeniden alevlendirmek için dört terapistin tavsiyelerini deneyin.

Hayat Kısa Arzu Sonsuz” romanında, Patrick Lapeyre şöyle yazıyor: “Merdivenlerden çıkınca, karısının salonda Nancy Sinatra’dan bir şarkı mırıldandığını duydu. Karısının Nancy Sinatra’yı sevdiğini bilmiyordu. Titrek bir sesle şarkı söylüyordu: ‘You shot me down, bang, bang, I hit the ground, bang, bang.’ Bu sesini daha önce hiç duymamıştı, heyecan verici genç bir kız sesiydi. Eşinin güzelliğini sanki yıllar sonra farkına varmıştı. İlişkilerinin parçalanma süreci adeta sihirli bir değnekle durmuş gibiydi.” Birlikte geçen onca seneden, beraber yaşanılan mutluluklar ve hüzünlerden sonra, ona artık aşık değilizdir ama onu sevmeye devam ediyoruzdur. Derin, kalıcı ve huzurlu bir sevgiyle… Mutfakta ocağın bir kenarında pişen yemek gibi. Kısık ateşte! Tencere yemeği metaforu cazip gelmedi mi? Beraber birkaç yıllık yaşamı geride bırakanlar, günlük hayatın bir tencere yemeği gibi olduğunu bilirler. Peki, kaç yemek kötü olmuştur? Bazen et kurur, bazen tuz fazla kaçar, bazen de sebzeler çok pişer… Sözün kısası, onu derinden seviyoruzdur. Ama bazen, kalbe ufak bir çimdik atmak bizi, avuç içlerimizin terlediği, kalbimizin titrediği o ilk günlere götürür. Özlediğimiz bir halet-i ruhiye değil mi? Ateş hala yanıyor, kuşkumuz yok. Peki korları alevlendirmek için nasıl üflemeli? Terapistler yardımımıza geliyor.

OYUN OYNAMAYA CESARET EDİN

Aşık olmak, fethetmektir. Yaşam enerjisini hissetmeniz, yaşam dürtüsü tarafında olmanızdır. Çift olarak yaşamak, sıradan güven verici bir hayat için sıra dışı olanı kaybetmeyi kabul etmenizdir. Bu rahatlığı oyuna dönüştürebilmeyi ve güvenliği biraz bırakma riskini almayı bilmek gerekir. Bunun için fantezilerden yararlanabilirsiniz. Yeni bir sevgili bulmanızdan bahsetmiyoruz tabii. Partnerinizle birlikte hayal gücünüzü yeniden düzenleyip geliştirebilir ve çok eğleneceğiniz bir oyun oynayabilirsiniz. Birbirinizi hiç tanımıyormuş gibi davranacağınız oyuncu bir akşam yemeği organize edebilirsiniz. Birbirinize artık sormayı bıraktığınız soruları tekrar sormaya başlayın. Hikayenize alternatifler üretmeyi deneyin. Ayrıca şu cümleyi onun doldurmasını isteyin: “Seninle karşılaşmasaydım, bugün şöyle olurdum.” Şüphesiz, tanımadığınız yönlerini ve arzularını keşfedeceksiniz. Bu belki de unuttuğunuzu düşündüğünüz kıskançlık çimdiklerine sebep olabilir. Diğerine tamamen sahip olduğunuz duygusunun verdiği rahatlığı da kırmanızı sağlar.

AŞKINIZI TEKRAR İLAN EDİN

İlişki sadece bir kez kurulup bir daha hiç değişmeden süregelen bir şey değildir. Zamanla hareket eder, sarsılır, hasar görür, uyur, fakat hayatla olan evrimi durmaz. Birbirinize neden birbirinizi sevdiğinizi söyleyin, ilk günlerin kelimeleriyle değil, bugününkilerle. Kaç çift doğallık, gizem, ilgi gibi zamanla kaybettiklerini anlamak için geçmişe dönüp bakıyor? Ayrıca güven, samimiyet, kendini ve diğerini daha iyi tanıma gibi pozitif kazanımlara da bakmakta fayda vardır. Diğerine onu neden sevdiğinizi söyleyerek, ona aynı zamanda kendinizden, arzularınızdan, düşlerinizden bahsetmiş olursunuz. Aşkın zayıfladığı söylenemez, sadece farklı yüzlere bürünür. Birçok çift beraber yaşadıkları için birbirlerini sevdiklerini düşünür. Ya tekrar birbirinizi sevdiğiniz için beraber olduğunuzu söyleseniz?

DİĞERİNİN SEVGİ DİLİNDEN KONUŞUN

Sevgiyi ifade etmek için beş dil bulunuyor: Şefkatli sözler, hediyeler, sevgi dolu davranışlar, kaliteli zaman geçirmek ve üstü örtülü iyilikler. Hikayenize ve mizacınıza göre bu beş seçenekten bir tanesini tercih etseniz, hangisi olurdu? Peki ya partneriniz? Eğer size çiçek alarak sevgisini gösteriyor ve aslında siz sadece ilişkinize zaman ayırmasını istiyorsanız, anlaşmazlık çıkabilir ve herkes kinlenip içine kapanabilir. Diğerinin dilinin hangisi olduğunu anlamak ve kendinizinkini ona duyurmak tatmin olmayan beklentilerden çıkmaya yardımcı olabilir. Özellikle de beraberliğin belirsiz ve kafa karıştırıcı zevkini yeniden bulmanızı sağlayabilir.

CİNSELLİĞİ KUTSALLAŞTIRIN

Elbette cinsellik açısından başlangıçtaki bolluk zamanla azalır. Sıkça sevişmenin çifti daha uyumlu kıldığı, cinselliğin diğerini ve kendini tanımak için harika bir araç olduğu şu eski mutlu günler geride kalır. Birkaç sene sonra aranızdaki oyunların sıklığı azalır. Ve bu sizi suçlu hissettirir, endişelendirir, şüphelendirir. Sık ve mutlu bir şekilde sevişme taleplerinize partneriniz cevap vermiyorsa ne olur? Peki ya partnerinizin cinselliğinin yenilenmesi için niceliğinde değişiklik yapmanız gerektiğini aklınızdan uzaklaştırsanız? Çünkü önemli olan niceliğinden ziyade daha nitelikli hale getirebilmenizdir. Belki ritminiz ayda bir ve hatta senede bir sevişmektir, tabii iki taraf da bu konuda mutabıksa ama önemli olan o anı gerçek bir randevuya dönüştürebilmenizdir. Üzerinde düşünülmüş, beklenilmiş, hayal edilmiş… Kendinizi bu buluşmaya hazırlayın.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

YENİ BAŞLAYAN AŞKIN ALTI İŞARETİ

Sonraki Yazılar

ARKADAŞLIĞA ÖZEN GÖSTERİN