kahvefali

AŞK UZMANINA KULAK VERİN!


Kahve falları, aşk hayatınız hakkında ‘yanıltıcı’ şeyler söylüyor olabilir. Bu yüzden bir bilene danışmakta yarar var. Farklı alanlarda uzman kişiler, ilişkileri ve bu ilişkileri sağlam yapan nedenleri, mesleklerine özgü bakış açılarıyla yorumluyor.

1/ GÜVEN ÜZERİNE…
FİNANS UZMANI GÖRÜŞÜ

“Dürüst olmaktan çekinmeyin. Kartlarınızı açıkça oynayın. Kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz ve partnerinizi herhangi bir şekilde etkileyebilecek konular hakkında açık olun. Saklanacak bir şey kalmadığında birbirinize çok daha kolay güvenebilirsiniz.”  —Sertifikalı Finansal Planlama Uzmanı Shannah Compton Game, yourmillennialmoney.com

Neden mantıklı: Finans uzmanları, adalet ve tarafsızlık konularını da içeren bir eğitim sürecinden geçiyor. Ayrıca, müşterinin paraya duygusal bakış açısını tanımlamak ve yönlendirmek adına da eğitim alabiliyorlar –zira bu bakış açısı müşterinin duygusal ilişkilerini de etkileyebiliyor. Game, borçlar, krediler veya harcamalar hakkında utanmanın çiftlerin birbirine harcama geçmişleri konusunda yalan söylemesine, hesaplarını birbirlerinden saklamasına neden olduğunu ve pek çok çiftin bu nedenle öfke patlaması yaşadığını söylüyor. Bu patlamalardan sonra Game, müşterilerinin bir sonraki finansal kararlarını vermeden ve yollarına devam etmeden önce aralarında oluşan sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Bu yüzden o ve diğer finansal planlamacılar, ilişkilerde şeffaflığın önemini çok iyi biliyor. Game, “Birbirinize ne kadar erken güvenirseniz, geleceğe o kadar erken odaklanabilirsiniz” diyor.

2/ DENGE ÜZERİNE…
YOGA EĞİTMENİ GÖRÜŞÜ

“En sevgi dolu ilişkilerde bile alıp-verme gibi güç dengeleri hareket hâlindedir. Denge, partnerinize gerçekten dikkat etmeniz ama bunu yaparken kendinizi de unutmamanız anlamına geliyor. Aranızdaki dengede orantısızlık uzun süre devam ederse, ihtiyaçlarınızı elde etmek adına yapabileceklerinizi düşünmeniz gerekiyor.”  —Tiffany Cruikshank, Sertifikalı Yoga Eğitmeni, eğitmen yetiştirme programı Yoga Medicine’ın kurucusu ve Meditate Your Weight  kitabının yazarı

Neden mantıklı: Bu bilgilerin sıkıcı bir yoga seansından alınma olduğunu düşünmeden önce şunu bilmenizde fayda var: Yogiler yüzlerce saat egzersiz yapıyor. Geniş kapsamlı sertifikalı eğitmen programları, fiziksel olarak çok yoğun programlar uygulamayı ve pek çok duruş ve nefes egzersizinde ustalaşmayı gerektiriyor. Bu programların aynı zamanda felsefi bir yönü de var. Öğrencilere meditasyon aracılığıyla ruh ve beden bütünlüğünün nasıl sağlandığı öğretiliyor. Cruikshank, öğrencilerinin mat üzerindeki yoga akışlarında gördüğü dengesizliğin, onların partneriyle yaşadığı denge problemlerini de apaçık gösterebileceğini söylüyor.

Düzenli olarak kendi içinize dönmek, eşit derecede sevgi veya şefkate sahip olmayan partnerinize kırgın ya da kızgın olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olur. Neye ihtiyacınız olduğu konusunda açıkça konuşmak, birlikteliğinizde dengeyi bulmanızı sağlar.

3/ RANDEVU ÜZERİNE…
TEKNİSYEN GÖRÜŞÜ

“Partnerinizle düzenli olarak dışarı çıkmak arabanın yağını değiştirmeye, ‘seni seviyorum’ demek ise lastik hava basıncını ölçmeye benziyor. İlişkiyi ihmâl ederseniz, sonucun yarı yolda kalmak olacağından emin olabilirsiniz.” —Toby Schultz, ASE Sertifikalı Usta Teknisyen ve yourmechanic.com’da Otomotiv Editörü

Neden mantıklı: Tuhaf bir benzetme gibi görünse de, ilişkinizde bir şeyler yolunda gitmediğinde sorunu çözmenizi sağlayabilir. Ayrıca, ellerinizi kirletmekten korkmadan tıpkı bir araba gibi sorunu bütün olarak ele alıp çözüme ulaşmanızı da… Usta teknisyenler her ne kadar araba mühendisliği ve imalatı üzerine sahip oldukları bilgileri uygulasalar da, bunun ötesinde kendi içgüdülerine güveniyorlar. Ve bu, pek çoğumuzun uzun bir ilişki yaşarken bir süre sonra kaybettiği bir yetenek.

Partnerimizin ihtiyaçlarını dikkate almak yerine alıştığımız şekilde davranmayı tercih edebiliyoruz. Schultz’un da söylediği gibi, eğer partneriniz mutsuz olmadan önce önlemlerinizi almaz ve onu dinlemezseniz, gözle görülür şekilde mutsuz hâle geldiğinde işleri yoluna koymanız çok daha zor olabilir.

 

 

Önceki Yazılar

BU TAVSİYELERLE HAYAT DAHA KOLAY!

Sonraki Yazılar

“İSTERSEN YAPARSIN”

Bir cevap yazın