ask-mi,-arkadaslik-mi (2)

Aşk mı, Arkadaşlık mı?

Arkadaşlığın ve romantik ilişkilerin birçok ortak noktası var, bu nedenle de aşk ve arkadaşlık bazen karıştırılabiliyor. Aşk ve arkadaşlık arasındaki fark nedir? Karşınızdaki kişiyle arkadaş kalmak mı daha doğru olur yoksa bir ilişkiye başlamak mı? İşte cevaplar.

Arkadaş olmayı başarabiliyor olmak ilişkinin en temek kuralı olarak görülüyor. Bu kişilerin evliliklerinde daha mutlu olduğu ve bir birlerini daha iyi anladıkları da söyleniyor. Psikologlar, “bu sayede ilişkinin ömrü daha uzun oluyor” diyor.

Peki, ya birlikte olduğumuz kişiye karşı hissettiğimiz duygu “aşk” değilse ve biz bunu yanlış bir biçimde yorumluyorsak, onu sadece arkadaş veya güvenilir bir destekçi olarak görüyorsak; hissettiğimiz duyguların romantizm veya cinsel çekimle hiçbir ilgisi yoksa o zaman ne yapılmalı? Ya da bu aradaki ayrım nasıl yapılır?

Arkadaşlık ve Aşkın Ortak Özellikleri

1. Cazibe: Bir başkasının cazibesine kapılıyor olmak, o kişiyle seks yapmak veya sevgili olmak istediğiniz anlamına gelmeyebilir. En yakın arkadaşlar bir birlerini çekme eğilimindedirler. Uzun süredir arkadaş olan kişiler ayrıldıkları dönemlerde “aşk acısı” yaşayan kişilerle aynı duyguları yaşarlar.

2. Yakınlık: Kendinizi birine açtığınızda, hayallerinizi, düşüncelerinizi, hedeflerinizi ve planlarınızı paylaştığınızda, bu kişi doğal olarak size diğer kişilerden çok daha yakın gelecektir. Çünkü bu tür arkadaşlıklar arasında güvene ve anlayışa dayalı derin bir bağ vardır.

3. Saygı: Sağlıklı ilişkiler karşılıklı saygı üzerine inşa edilir, tıpkı gerçek dostluklar gibi.

4. Destek: Karşılıklı destek veriyor olmak hem arkadaşlıklarda hem de ilişkilerde önemli bir unsurdur. Bu, kişinin kendisini geliştirmesine, değiştirmesine ve büyümesine yardımcı olur.

5. Zevk: Birlikte vakit geçirmekten zevk almak, eğlenmek veya aynı esprilere gülmek sizi bir ilişki içine sokmaz. Ama bu, çok iyi arkadaşlar olduğunuzu gösterebilir.

Aşkı Arkadaşlıktan Ayıran Farklılıklar

1. Ortak Hedefler: Ortak gelecek planlaması yalnızca çiftler arasında yapılır. Çünkü arkadaşlar ortak bir yaşam hedefi için çaba sarf etmezler.

2. Zaman: İlişkilerde, partnerler tüm boş zamanlarını bir birleri için ayırırlar. Tüm dikkatlerini, zamanlarını ve enerjilerini ilişkileri için kullanırlar. Eğer tüm bunları yapmıyorlarsa da ilişkilerinde ciddi bir problem olabilir.

3. Bağımlılık: Evet, arkadaşlar da bir birlerine bağımlıdır ama ilişkilerde durum biraz daha farklıdır: Çiftler bir süre sonra “ben” ve “sen” kelimeleri yerine “biz” kelimesini kullanırlar ve tüm yaşamlarını bunun üstüne kurarlar.

4. Etkileme: Tabii ki karar verme aşamalarında arkadaşların etkisi altında da kalınıyor, ancak insanlar sevdikleri kişilere daha çok güveniyorlar.

 

 

Önceki Yazılar

Bibliyoterapi: Kitap Önerileri

Sonraki Yazılar

Kalıplaşmış Davranış Biçimlerini Değiştiren Şema Terapi