asik-oldugunuzu-nasil-anlarsiniz

Âşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Aşk herkese farklı hissettiriyor. Kimi heyecanlı ve mutlu hissettiğini söylüyor kimi ise yaşadığı duyguları açıklamakta zorluk çekiyor.

Neyse ki vücudunuz size âşık olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacak sinyalleri veriyor. İşte bilimin kanıtladığı, âşık olduğunuzda vücudun verdiği tepkiler.

1. Göz teması

Âşık olduğunuz zaman karşınızdaki kişiye farkında olmadan sevgi dolu bakışlar atarsınız. Eğer gözünüz sürekli onu arıyor, sürekli ona bakmak istiyorsa evet, âşık olmuş olabilirsiniz.

Bazı çalışmalar, sürekli göz teması kuran çiftlerin daha romantik ilişkiler yaşadıklarını söylüyor. Yani karşınızdaki kişiye hipnotize olmuş bir biçimde baktığınız zaman o kişiye karşı romantik duygular besliyor olabilirsiniz.

2. Mutluluk hormonu

Âşık olan birçok kişi fazla enerjik hissettiğini ve bu pozitif enerjinin neyden kaynaklandığını bilmediklerini söylüyor. Aşk, serotonin ve dopamin hormonları salgılatıyor. Tabii bu da mutluluk, motivasyon, enerji, stres ve heyecan gibi duyguların ortaya çıkmasına neden oluyor. Yani âşıkken kendinizi ve enerjinizi kontrol altına alamadığınız için genelde açıklayamadığınız bir şeyler söyler veya sizin için saçma olduğunu düşündüğünüz tavırlar sergilersiniz.

3. Kontrol altına alınamayan düşünceler

Birine âşık olduğunuz zaman o kişiyi aklınızdan çıkaramazsınız. Çünkü birine âşık olduğunuz zaman beyniniz feniletilamin yani noradrenalin ve dopamin salgılar. Bu iki hormon aşkın habercisi olarak adlandırılır.

Hatta bu duyguyu çok yakından tanıyor olabilirsiniz çünkü çikolata yediğiniz zamanlarda da aynı hormon salgılanmaya başlıyor.

 4. Diğerinin mutluluğu

Sevginin en güzel yanı da bu olabilir: kendiniz dışında birinin mutluluğunu istemek. Araştırmalara göre, “şefkatli sevgi” sağlıklı bir ilişkinin en büyük işaretlerinden biri.

5. Stres

Aşk çoğunlukla güzel ve bulanık duygularla ilişkilendirilse de bazı zamanlarda stres kaynağı olabiliyor. Âşık olmak kortizol hormonunu da harekete geçiriyor. Âşık olunduğu zamanlarda yaşanan duygu karmaşıklığı bu hormondan kaynaklanıyor olabilir çünkü birçok duyguyu aynı anda yaşanır: mutluluk, heyecan, korku ve stres gibi.

 

 

Önceki Yazılar

Dişil Gücünüzü Serbest Bırakın

Sonraki Yazılar

Terapi Odalarından Serisi