friendship1

ARKADAŞLIĞA ÖZEN GÖSTERİN

 

 


“Sosyal hayvan” olarak doğamız gereği, hepimizin birbirine ihtiyacı var. Yaşamımızın başlangıcından itibaren hayatta kalmak, sonrasında büyümek ve son olarak da varlığımıza anlam katıp kendimizi gerçekleştirmek için buna ihtiyaç duyarız. Yurtdışındaki araştırmalar kuzenlerimiz şempanzelerde aile ve arkadaş desteğinin stresi azalttığını gösteriyor. Arkadaşlık paylaşmayı, özgürce iletişim kurmayı ve kendimizi anlaşılıyor hissetmeyi sağlıyor. Risk almadan sırlarımızı paylaşıyoruz, kusurlarımızı ve güçsüzlüklerimizi gösterebiliyoruz. Filozof Epikür’ün söylediği gibi bu ilişkiler mutluluk için gereken bilgeliği yaratan en büyük şey.

EV ÖDEVİ

Öncelikle kendimize karşı olabildiğimiz kadar toleranslı ve arkadaş canlısı olmaya çalışarak başlayalım. Böylelikle sevdiğimiz insanlarla birlikte olmak daha kolay olur. Şubat ayında bu tip bir ilişki için önemli olan üç şeye önem verin: Dikkat, yargılayıcı olmama ve özen gösterme. Öncelikle dikkatli geliyor. Dikkatinizi ölçmek için şu soruyu sorun: Dinlemeye, empatiye yeteri kadar zaman ayırıyor muyum? Sonrasında bizi geliştiren, eleştiriler ve anlaşmazlıklar karşısında kendimizi saygılı ve yapıcı bir şekilde ifade etmemize yarayan yargılayıcı olmama tutumu geliyor. Son olarak da özen, yani yardımsever ve cömert olma yeteneğimiz var. Bu üç madde de düzenli olarak kendimizi değerlendirmek davranışlarımızı düzeltmemize yardımcı olur.

PAYLAŞIM

Gaye, 41 yaşında, kişisel gelişim uzmanı

Sosyal bağlar benim için çok önemli ve kendimi kolay iletişim kurabilen biri olarak görüyorum. Kendimi arkadaşlık ilişkilerime dair sorguladığımda ise buna tezat olarak arkadaşlarıma çok az zaman ayırdığımı fark ettim. Böylece bir deftere hayatımda önem verdiğim her şeyi ve herkesi not etmeye karar verdim. Bu bana, buluşma ayarlayıp onlara karşı hissettiğim duyguları ifade etmem ve onları daha fazla dinlemem konusunda cesaret verdi. Çok büyük bir şey değil ama bu alıştırmayla birlikte ilişkilerim güçlendi. Ne kadar sevildiğimi ve onlar için de ne kadar değerli olduğumu hissetmemi sağladı. Bu duygu paha biçilemez!

Yazı: Ilios Kotsou, Psikolog

Derleyen: Büke Tozlu

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

ATEŞİ YENİDEN NASIL CANLANDIRMALI?

Sonraki Yazılar

ŞEHRİN TADI KANYON’DA DEĞİŞİYOR!