antisosyal-kisilik-bozuklugu-nedir-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir

ANTİSOSYAL KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Antisosyal kişilik bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olur? Antisosyal kişilik bozukluğu hakkında merak ettiğiniz her şey Psychologies’te!

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir?

Psikopatik, sosyopatik kişilik bozukluğu ile eş anlamlı olan antisosyal kişilik bozukluğu, kişinin doğru ve yanlışı önemsemediği, başkalarının haklarını ve duygularını görmezden geldiği bir problemdir.

Bu kişiler toplumsal kuralların dışında hareket eder ve suç sayılabilecek davranışlar sergiler. Çocukluk çağında da yalan söyler, hırsızlık yapar, evden kaçar ve sık sık çevresindeki insanlarla çatışmaya girerler. Antisosyal kişilik bozukluğuna sahip insanlar yasaları önemsemezler, saldırgandırlar, başkalarını manipüle ederler, yalan söylerler ve anlamsız risklere girerler. Çoğu zaman davranışlarından ötürü suçluluk veya pişmanlık duymazlar. Haz ilkesinden beslenirler. Bu nedenle davranışlarının sebep olacağı sonuçları düşünmezler.

Uyuşturucu ve alkol gibi problemleri olabilir. Bu nedenle, bu bozukluğa sahip kişiler aile, iş veya okulla ilgili sorumluluklarını yerine getiremezler. Çocuklukta dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik bozukluğu gösteren kişilerde antisosyal kişilik bozukluğu riski daha yüksektir. Ağır cinsel sapkınlık gösteren çoğu kişide antisosyal kişilik bozukluğu vardır. Bu kişilik bozukluğu olan insanlar, birden fazla cinsel partnere sahiptir. Partnerlerinin ihtiyaç ve duygularıyla çok az ilgilenirler. Yüzeysel olarak samimi olabilirler ancak karşılarındaki insanı fethettikten sonra ilgisiz bir tavır sergilerler. Bu, Mike Leigh tarafından yazılıp yönetilen Çıplak (Naked, 1993) filminde, David Thewlis’in canlandırdığı entelektüel, feslsefi ve antisosyal karakterde oldukça belirgindir.

Antisosyal kişilik bozukluğunun erkeklerde görülme olasılığı kadınlarınkinden daha fazladır. Bu kişilik bozukluğunun kalıtım ve çevre etkenlerinin birlikte etkili olabildiği düşünülüyor.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Başkalarının haklarını ve duygularını sömürme: Antisosyal kişilik bozukluğu olan insanlar, başkalarının haklarını taciz eder, çalar ve yasalara karşı gelir. Para, güç, cinsellik ve kişisel memnuniyetleri için insanları kandırabilir, sömürebilir veya manipüle edebilirler.

Bu bozukluğa sahip kişiler başkalarına zarar verdikleri için pişman olmaz veya suçluluk duymazlar. Kendileri için en iyi olduğunu düşündükleri şeyi yaparlar; bu tutumları başkalarına karşı olan güvensizliklerinden kaynaklanabilir. Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler empati duymazlar ve başkalarının acılarına saygı göstermezler.

Dürtüsel hareket ederler: Antisosyal kişilik bozukluğu olan insanlar genellikle tahrik edicidirler. Yapacakları şeyin sonucunu düşünmeden hareket ederler.

 • Evlerini, ilişkilerini veya işlerini aniden değiştirebilirler
 • Araç kullanırken hız yapabilirler
 • Uyuşturucu ve alkol bağımlılıkları olabilir
 • Yasa dışı suçlar işleyebilirler

Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler agresiftirler, çünkü kendilerini kontrol edemezler. Eylemlerinin karşı taraf üzerindeki etkilerini düşünmezler.

Sorumsuzdurlar: Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler sosyal ve mali açıdan sorumsuzdurlar. 

Diğer belirtiler:

 • İş ve ev yaşamında istikrarsızlık
 • Sinirlilik ve saldırganlık
 • Dikkatsizlik
 • Dolandırıcılık
 • Yalan söylemek
 • Başkalarını sömürmek ve aldatmak
 • Tehlikeli davranışlar sergileme
 • Zayıf ve kötü niyetli ilişkiler

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler çoğunlukla alkolizme, kumara, suça yönelimli, aşırı dayak atan, antisosyal olan anne-babanın bulunduğu düzensiz, dengesiz ve parçalanmış ailelerden gelirler. Diğer bir kısmı da yuvalarda veya kimsesizler yurdunda yetişmiştir. Çocuklukta yaşanan istismar ve kötü muamele de antisosyal kişilik bozukluğuna sebep olabiliyor.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Antisosyal kişilik bozukluğu tedavisi en zor bozukluk türlerindendir. Bireyler nadiren tek başına tedavi talep ederler. Antisosyal kişilik bozukluğu için açıkça belirtilmiş bir tedavi yoktur. Antisosyal kişilik bozukluğunun çocukluk çağında başladığı düşünülüyor. Bu nedenle ebeveynler, öğretmenler ve çocuk doktorları erken uyarı işaretlerini tespit edebiliyor.

Kaynak: Ruh Sağlığı Ve Bozuklukları – Prof. Dr. M. Orhan Öztürk (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi), Prof. Dr. N. Aylin Uluşahin (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi)

Sinema Ve Akıl Sağlığı – Danny Wedding, Ryan M. Niemiec

 

 

Önceki Yazılar

STRESİN DOĞRU TANIMI

Sonraki Yazılar

YETERSİZ MİSİNİZ, MÜKEMMELİYETÇİ Mİ?