antik-lezzet-kombucha

Antik Lezzet: Kombucha

2000 yıl önce Uzak Doğu’dan tüm dünyaya yayılan kombucha, sağlıklı ve bağışıklık güçlendirici beslenme trendleriyle tekrar sofralarımızdaki yerini aldı.

Dünyanın değişen dinamikleriyle beraber geleneksel, sağlıklı, doğal beslenme alışkanlıklarına tekrar yöneldik. Bu yeni trendle birlikte tekrar keşfedilerek çoğumuzun evine, kafelerin mönüsüne ve günlük rutinlerimize dahil ettiği içeceklerden biri de kombucha oldu. Dünyada tüketilen en eski fermente gıdalar arasında olan kombuchanın hikâyesi M.Ö. 220 yılına, Çin, Kore ve Japonya’ya uzanıyor. Adını Kore’den Japonya’ya kombucha mantarını götüren Dr. Kombu’dan alan kombucha, siyah veya yeşil çay, şeker ve bazen ek tatlandırıcılar ya da meyve suyu karışımına maya (bakteri kültürü) eklenerek yapılan fermente bir çay içeceği. Çayı şekerle karıştırdıktan sonra, “scoby” adlı kombucha mantarı yardımıyla kombuchanın fermantasyonu tamamlanıyor. Kombuchanın son yıllarda bu denli popülerleşmesinin nedenlerinden biri de sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisi olması. Ayrıca içinde doğal olarak az miktarda alkol ve kafein barındırıyor, tadı ise sağlıklı ve faydalı bir içeceğe göre oldukça lezzetli. Fermantasyon süreci sayesinde içecek probiyotiklerle dolu hale geliyor. Bu mikroorganizmalar, bağırsaklarımızda doğal olarak bulunan iyi bakteri türlerine benziyorlar. Probiyotikler; bağırsak sağlığını koruma, şişkinliği giderme, kolestrolü düşürme ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleme konusunda mükemmel yardımcılar. Kombucha, B vitaminleri açısından da oldukça zengin.

Evde kombucha nasıl hazırlanır?

Kombuchayı şişelenmiş, aromalandırılmış ve içmeye hazır bir şekilde satın alabileceğiniz gibi, kombucha mantarı (scoby) temin ettiğiniz takdirde evde de yapabilirsiniz. Kombucha 2200 markasının kurucusu ve Türkiye’de kombucha üretiminin öncülerinde Esra Özcan, evde kombucha yapımının tarifini paylaşıyor:

Kombucha Tarifi (4 litre için)

Malzemeler

1 litre kaynamış su

3 litre soğuk su

5-6 yemek kaşığı siyah, yeşil veya beyaz çay

8-9 yemek kaşığı tozşeker

Kombucha mayası (scoby)

Hazırlanışı

• Önce kavanoz, kaşık gibi kullanılacak malzemeleri kaynar suyla dezenfekte edin. Fermentasyon kavanozuna kaynatılan 1 litre suyu ilave edin.

• Çayı ekleyip 15 dakika kadar demleyin, ardından süzün.

• Halen sıcakken içerisine tozşekeri ilave edin ve eritin.

• Geriye kalan 3 litre soğuk suyu ilave edin. Böylece karışımın hızlıca soğumasını sağlamış olacaksınız.

• Kombucha mayasını ve mayanın içinde bulunduğu bir su bardağı başlangıç sıvısını (olmuş kombucha) da ilave edip kavanozun kapağını bir tülbentle hava alabilecek şekilde kapatın. Artık kombuchanız fermantasyon için hazır. Direkt güneş ışığı almayan ve oda sıcaklığındaki bir yerde 6-15 gün arası süren fermantasyon süreci boyunca kavanozunuzu saklayabilir, tadı istediğiniz kıvama geldiğinde tüketebilirsiniz.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

Uyku Düzeninizi Dengeleyecek Esansiyel Yağlar

Sonraki Yazılar

Sağlık Çalışanlarına Destek