aliskanliklarinizi-degistirin

ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Rutinin çerçeveye oturtma işlevi vardır. Bize belirli noktaları sunar ve enerjimizi boşa harcamamızı engeller. Ancak bu, tek tip bir işleyişe dönüşebilir ve zaman zaman boğucu bir his doğurabilir. “Yapmalıyım” ve “Şöyle olmalı” cümleleri, “Şunu isterim” ya da “Şuna ihtiyacım var” cümlelerinin yerini alır. Olan bitene sadece ve sadece uyum sağlamak zorunda olduğunu düşünmek, farklı yollar keşfetme ya da bir mola verme fikirlerini bastırır. Rutine alışmanın değişimden ya da sıkıntıdan korkmak gibi farklı nedenleri de olabilir.

Ne yapmalı? Yapılacak ilk şey, zorunlulukların ardında yatan gerçek amacı anlayabilmek. Örneğin pazar gününü temizlikle geçirmek amacın kendisi değildir, asıl hedef temiz bir eve sahip olmanızdır. Amacı sınırlamalardan bağımsız değerlendirmeyi başardığınızda, ken­dinizi fiziksel ve zihinsel rutinden kurtarabilir, ritminizde değişiklik yapabilirsiniz. Ardından sıra size uygun kaçamağı seçmeye gelir. Önemli olan, üşengeçlik tuzağına düşmeden en kolay ve erişilebilir olandan başlayarak sizi “besleyici” kaçamağı seçebilmeniz.

Tatil reçetesi: Kendinizi andan ilham almaya bırakın ama aynı zamanda yanlıştan kaçınmak için başkalarına da kulak verin. Yeni yemekler tadın, pişirin, keşiflerinizi not edin, “Her zamanki gibi” yerine “Neden olmasın” demeye başlayın.