aldatma-gerceklesti,-peki-ya-sonra

ALDATMA GERÇEKLEŞTİ, PEKİ YA SONRA?

İlişkileri ateş çemberinden geçti; acı dolu süreçlerden, yaşanması gereken üzüntülerden… Bazıları yola birlikte devam etti, bazıları ayrıldı ama hepsi bu olaydan değişmiş çıktı. Dilek ve Kerem bizimle hikâyelerini paylaşıyorlar.

Her zaman göründüğünden daha ince detaylar vardır. Durum, arkadaşların tavsiyelerinden (“At başından onu”, “Senin yerinde olsam, gözlerimi kapatırdım”, “İstediğini yap ama ona asla itiraf etme”) veya verilen kararlardan (“Tekrar başlarsa, valizimi hazırlayacağım”, “Böyle bir şeyi asla kabul edemem”, “Bilmediğim sürece umurumda değil”) daha karmaşıktır.

Bağlanmak, ama kime ve neye? Kime sadık olunmalı? “Yeni başlayanlar” coşkuyla kesin cevaplar veriyorsa da, ilişkilerin karmaşık yollarında daha uzun süredir yürüyenler ve daha uzağa gitme macerasını yaşamış olanlar daha detaylı yaklaşıyorlar ve bazen kendi yanıtları bile onları şaşırtıyor. Dilek, Kerem ve diğerleri… Kendilerinin veya eşlerinin sadakatsizlikleriyle karşı karşıya kaldılar ve her şeyin hayal etmiş olduklarından daha farklı olduğunu artık biliyorlar. Sonuç olarak, çok fazla acı çekmemeye ve çektirmemeye çalışmak dışında pek bir şey seçmediklerini ve aşkın, inandıkları eşsiz, yüce, saf, tartışılmaz, özel alan olmayabileceğinin farkındalar. Birlikte veya yan yana değişiyoruz ve bu bazen şaşırtıcı sonuçlar veriyor. Özgürlük tuhaf bir macera; nadiren doğrusal ve bazen hayal ettiğimizden çok daha yalnız bir macera.

Kerem, 44 yaşında, evli, bir çocuklu

“Onu affedeceğim günü bekliyorum”

“Begüm’le dokuz sene önce evlendik. İlk bir buçuk yılın ardından bu evliliğin yürümeyeceğini anlamıştım, tam ondan boşanmayı düşündüğüm sırada hamile olduğunu söyledi. Şartlar değişmişti, artık boşanmam söz konusu bile değildi. Dünyalar güzeli bir kızımız oldu. İlişkimiz başka bir boyuta geçmişti. Artık kendimizden önce onu düşünüyorduk. Kızımız 5 yaşına geldiğinde, maddi sorunlar baş gösterdi. İşlerimle ilgili sıkıntılı bir süreç geçiriyordum. Bu dönemde Begüm’ün giderek benden uzaklaştığını, bambaşka bir havaya büründüğünü, hiç yeri ve zamanı değilken lüks tüketimine devam ettiğini fark ettim. O çalışıyor, bense evde kızımızla ilgileniyordum. Yaptığı iş seyahatleri ve davranışlarındaki değişiklikler ondan şüphelenmeme neden oldu. Karşı olduğum bir şey olmasına karşın, bir gün telefonundaki mesajlara baktım ve iş arkadaşım dediği kişiyle bir ilişkisi olduğunu öğrendim. Benim için yolun sonuydu bu, şüphelerim doğru çıkmıştı. Begüm’le yüzleştim ve ondan itiraf etmesini istedim ama o ısrarla inkâr etmeye devam etti. Boşanmak istediğimi söylediğimde ise kızımı bana göstermemeye varacak kadar çirkin tehditlerde bulundu. Bu olayın üstünden iki yıl geçti, çift terapisine gitmeye devam ediyoruz. Begüm, çok daha ilgili ve özenli davranıyor. Ancak aldatılmış olmayı hâlâ sindirebilmiş değilim. Diğer yandan 12 yıllık bir ilişkimiz ve beraber yaşayıp paylaştığımız çok fazla şey var. Begüm’ü her şeye rağmen seviyorum ve onsuz bir hayat yaşamak istemiyorum. Bu yüzden onu tamamen affedeceğim günü bekliyorum.”

Dilek, 46 yaşında, boşanmış, iki çocuklu

“Artık sahip olmakla ilgilenmiyorum”

“Metin’le tanıştığımda 19 yaşındaydım. Onunla ömür boyu beraber olmak için evlendim. İkinci çocuğumuzun doğumundan iki gün önce beni aldattığından şüphelenmeye başladım. Birkaç ay sonra şüphelerim doğrulandı. Yıkıldım. Metin beni sevdiğine ve o kadını görmeyi bırakacağına yemin etti. Sözünü tutmadı ve ben de onu terk etme kararı almayı başaramadım. Mesajlaşmalarına her denk gelişimde, ilk karşılaştığım erkekle yattım. İntikam almak veya kendimi cezalandırmak için mi yaptım, bilmiyorum. Bir gün, benim gibi evli ve çaresiz olan Can’la karşılaştım. Birbirimizden çok hoşlandık. Metin’i kıskandırmaya çalıştım, umurunda olmadı. Onsuz devam etmem gerekiyordu. Başaramadım. Can’ı ara sıra görmeye devam ettim. Ondan eşinden ayrılmasını da talep etmedim. Metin’le ilişkimiz parçalandı. Bir gün, bana şiddet uyguladı; gittim. Sonunda sıkışıp kaldığım kurban pozisyonundan kurtulmuştum. Özgür olduktan sonra, Kadir’le tanıştım. Çok hızlı bir şekilde birbirimize âşık olduk ve ona Metin’le yaşadıklarımı bir daha asla tekrar yaşamayacağımı söyledim. Paylaşmak benim için bir seçenek değildi. Beni anladı. Güzel başlayan hikâyemiz, geçen sene vefatıyla sonlandı. İşte bu noktadayım. Sevmeyi asla bırakmadığım Can’ı yeniden görmeye başladım. Ancak, sahip olmak beni artık ilgilendirmiyor. Hayat bana bunun geçici olduğunu ve sevgi ile arzunun mutlaka el ele gitmediğini öğretti. Bunları beraber yaşayabiliyorsanız harika, ama zorunlu değil.”

 

 

Önceki Yazılar

ŞİFA VEREN BESİNLER

Sonraki Yazılar

PAYLAŞIM: DEĞİŞİMİN GÜCÜNE İNANIN