akilli-koy-projesi

AKILLI KÖY PROJESİ

Dermokozmetik markası Bioderma, Afrikalı köylülerin ihtiyaçlarını gidermek üzere gerçekleştirilen Akıllı Köy projesine verdiği destekle Tanzanya’nın Zanzibar kentinde su kuyusu açılmasını sağladı.

Afrika’nın en önemli konularının başında gelen temiz ve güvenilir su sorunu, tüm dünyanın odak noktası… Bütüncül, sürdürülebilir, etkili programlarla çözümler üreten Idea Universal ve Şimdi Derneği’nin hayata geçirdiği Akıllı Köy projesi, Afrika’nın en yoksul köylerindeki su, gıda ve enerji problemini bütüncül ve sürdürülebilir şekilde çözüme kavuşturan, yardıma ihtiyaç duymayan bir Afrika yaratmayı amaçlayan bir kalkınma projesi. Bu program, güneş enerjisi kullanılarak her eve 24 saat temiz su sağlanması, köye tarım bahçesi ve sulama sistemi kurulması, tohum desteği, tohum bankacılığı ve sürdürülebilir tarım eğitimleri, her eve günde 15 saat enerji sağlanması gibi konularda köyleri güçlendirerek, açlık ve yoksulluğu azaltıp bütüncül bir destek sağlıyor.

Geçen ay Zanzibar kentinde bulunan Panga Tupu köyünde, Akıllı Köy projesi kapsamında bir su kuyusu açıldı. Bioderma, moda tasarımcısı Özlem Süer ile birlikte gerçekleştirdiği “Bioderma x Özlem Süer-The Water Manifesto” defilesinden ilham alarak bu projeye destek verdi. Açılan su kuyusu, yerel köy halkına kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde temiz ve güvenilir su kullanım imkânı sağlıyor. Bu projede güneş enerjili pompa yardımıyla açılan sondajlardan su çıkarılıyor ve her evin önüne çeşmeler kurularak temiz suya ulaşım sağlanıyor. Böylece yerel halk, temiz ve sağlıklı suya ulaşabilmek için en az üç saat yol kat etmek durumunda kalmıyor. Ayrıca su kuyularıyla, köylülerin bahçeleri de sulanabiliyor. Sürdürülebilirliğin devamı için açılan kuyular bir daha atıl kalmasın diye her köyden ikişer kişiye de tamir ve bakım eğitimi veriliyor.

 

 

Önceki Yazılar

HATALI EVLİLİKLER

Sonraki Yazılar

İÇSESİNİZİ DİNLEYİN