aci-veren-deneyimlerden-ders-cikarin

ACI VEREN DENEYİMLERDEN DERS ÇIKARIN

 

 

Mutluluğa giden yolda karşınıza çıkan ve sizi yolunuzdan alıkoyan zorlu dönemleri daha yakından tanıyıp anlamlandırarak gerçek mutluluğa ulaşabilirsiniz.

Mutluluk saplantılı bir toplum yaratma çabasından ötürü sık sık Batı’yı, özellikle de Amerika’yı sorumlu tutuyoruz. Kişisel gelişim temalı, huzurlu bir hayata hızlı, kolay ve garantili çözümler vaat eden kitapların en çok satanlar listesinde başı çektiğini görüyoruz. Bazı psikiyatrlar da en küçük duygudurum bozukluğu teşhisinde ilaçlardan medet umuyor. Ancak bu saplantıya getirilen eleştirilerde yanıltıcı olan nokta, Batılıların aslında mutluluk değil, zevk alma takıntısı olması. Asıl sorun şu ki, Aldous Huxley’nin “Cesur Yeni Dünya” adlı kitabındaki gibi hızlı ve acısız çözümlerin bulunduğu “daha iyi bir dünya”, anlam bulma ihtiyacı duymadan mutluluk ve zevk peşinde koşuyor. Halbuki asıl mutluluk anlamı bulmakta yatıyor. Gerçek mutluluğa ve zevke belli bir oranda duygusal sıkıntı yaşamadan ve bazı zor dönemleri tecrübe etmeden ulaşamayız ama bu kişisel gelişim kitapları bizi bu konuda büyük yanılgıya düşürüyor. Engellerden geçeceğimize kestirme yollardan medet umuyoruz. Mutluluk denen hisse engeller aşılarak ulaşılır. “İnsanın Anlam Arayışı” kitabının yazarı Viktor Frankl’ın da dediği gibi, “İnsanın gerçekten ihtiyaç duyduğu şey hayatında gerilimin olmaması değil, belirlediği hedef yolunda çaba sarf etmesi ve hayatın keşfedilmeyi bekleyen anlamını bulmasıdır”. Unutmamalıyız ki, hayatın zor dönemleri mutluluktan, huzurdan alınan hazzı artırır. Zor dönemlerden geçmek, huzurlu dönemlerimizi bir ödev gibi yaşamamızı değil, o anların gerçekten tadını çıkarmamızı, büyük mutluluklar için küçük anlara müteşekkir olmamızı sağlar. Bu minnet hissinin kendisi de mutluluk kaynağı olabilir, mutluluğun anlamını keşfetmemizi sağlayabilir.

Hayatınızda size acı veren bir döneminizi düşünün. Bu dönemden ne dersler çıkardınız? Yaşadığınız üzüntü hangi konuda ilerleme kaydetmenize önayak oldu?

………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………..

MİNNET: HAFTALIK LİSTE

Bu hafta müteşekkirim, çünkü ………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

Önceki Yazılar

MULIER SERGİSİ TRUMP ART GALLERY’DE

Sonraki Yazılar

21. YÜZYILDA SADIK KALMAK MÜMKÜN MÜ?