6-yontemle-stresle-basa-cikin

Altı Yöntemle Stresle Başa Çıkın


“OMG. I Can Meditate” uygulamasının yaratıcısı Lynne Goldberg’in hepimize birkaç tavsiyesi var.

Sabah: Meditasyon

Güne meditasyonla başlayarak zihinsel olarak karşınıza çıkacak stresli durumlara karşı hazırlıklı olursun. Çünkü meditasyon, enerjini arttırır ve pozitif düşünmeni sağlar. ‘Nasıl yapıyorduk, ommm’muydu?’ diyorsan “OMG. I Can Meditate” gibi uygulamalardan destek alabilir, bu uygulamaların rehberliğinde meditasyona giriş yapabilirsin.

Sabah: Bir Hedef Belirle

O gün hayatında büyük ya da küçük neyi gerçekleştirmek istediğini hatırla ve niyet et. Bu durum sana daha derin hedeflerini hatırlatır. Ve herhangi bir hedefe kitlendiğinde gün içerisinde karşına çıkan küçük darbeler ve sıkıntılar karşısında daha dirençli olursun.

Öğle: Kontrol et

Kendine müsait bir zaman bulup zihninin ve bedeninin aynı hizada olup olmadığını kontrol et. Günün hedefine odaklı bir şekilde mi ilerliyorsun yoksa mini engellere ve dikkat dağıtıcılara teslim mi oldun? Kendini kontrol etmek için, öğle yemeği, bir toplantı öncesi gibi kısa bir ara yarat ve günün niyetini yerine getirmek için neye ihtiyacın olduğu kontrol et.

Öğleden Sonra: Biraz Ara Ver

Şimdiden yıpranmış ve motivasyonunu kaybetmiş mi hissediyorsun? Panik yok! Dışarıya çıkıp temiz hava al. Kısa süreli de olsa bu gibi mekân değişiklikleri, enerjini yeniler ve geri döndüğünde içinde bulunduğun duruma daha dirençli karşılık vermeni sağlar.

Gece: Uyu

Ne kadar basit değil mi? Annelerimizin de dediği gibi; geceleri yatmak, sabahları kalkmak bilmiyorsun! Ancak düzenli uyku stres seviyeni ciddi düzeyde azaltır ve vücudunun ve zihninin direncini arttırır. En az 7 saat sağlıklı bir uyku uyumalısınız.

Gece: Elektronik Cihazları Kapat

Gece yatmadan son gördüğün şey cep telefonun değil, zihnin olsun. Yatmadan yarım saat önce tüm elektronik cihazlarını kapat ve bir kalem kağıt alıp aklından geçen düşünceleri yaz. Böylece hayatının ve hedeflerinin, niyetlerinin senkronize bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini görebilirsin. Bunu yaparken kendini yargılama, sadece gününü bir anlamda serbest bırak. Ve yarının yeni bir gün olduğunu unutma.

 

 

Önceki Yazılar

İzlemek için Üç Neden: Bugün Aslında Dündü

Sonraki Yazılar

8 Meditasyon Uygulaması

Bir cevap yazın