44-fakli-duygu

44 FAKLI DUYGU

Gülümseme, gülmenin daha zayıf bir şekli değil. Yüz ifadeleri ve duygu uzmanı psikolog Paul Ekman, Darwin’in çalışmalarından esinlenerek gülümsemeyle 44 farklı duygu (baştan çıkarma, rahatsızlık, bağ kurma…) ifade edilebileceğini saptadı. Fransız düşünür Alain ise, “Gülümseme, gülmenin mükemmele evrilmiş halidir” diyor.

Psikiyatr Maryse Vaillant ise şöyle diyor: “Gülümseme karşımızdaki kişiye ulaşmadan önce içimizde başlar, çünkü kaynağı bizizdir. Bu eylem özel bir varlığın açığa çıkma durumudur, varoluşumuzla ilgili mutlu olduğumuzun dışavurumudur. Tıpkı Budaların, meleklerin veya Mona Lisa’nın yüzündeki gibi yüze yerleşir ve varlığın mutluluğunu simgeler.” Gerçek, samimi bir gülümseme bizi en iyi yansıtan imzadır ve bunu karşılık beklemeden veririz. Duygularımıza doğrudan bağlı olduğu için üzüntü, öfke veya hastalık gibi durumlarda gülümseme silinir. Zorlu bir kanser deneyimi atlatan Vildan, “İç huzuru bulabilmeniz için ölüm korkusunu yaşamanız gerekiyor” diyor ve ekliyor: “Hayata gülümsemek ondan artık fazla bir şey beklememek ve bize sunduklarını kabul etmektir.”

Diğer yandan yüz ifadelerimiz ruh halimize etki ediyor. Charles Darwin bu durumu, insanlarda hislerin dışavurumunu ele aldığı “İnsan ve Hayvanlarda Beden Dili” adlı kitabında, duyguları dışadönük hareketlerle özgürce ifade etmek, söz konusu duyguyu yoğunlaştırır diyerek açıklar. Gülümseme ve mutluluk arasındaki nedensellik bağı ilk olarak psikolog Robert Zajonc tarafından yapılan bir çalışma sonucu gündeme geldi. Zajonc çalışmaya katılanların “e” ve “u” harflerini durmadan tekrarlayarak yüz ifadelerinin çeşitli şekillere girmesini sağladı. Katılımcılar uzun süre “e” sesini (gülümseme efekti yaratan bir yüz ifadesi) çıkardıktan sonra kendilerini iyi hissettiklerini, ancak uzun süre “u”  sesi (asık bir yüz ifadesi) çıkardıktan sonra kötü hissettiklerini belirttiler. Kısacası gülümsemek, aksini yapmaya kıyasla size kendinizi çok daha iyi hissettiriyor.

Ancak yüzünüzdeki tebessüm sadece kendinizi iyi hissetmenize yaramakla kalmıyor. Aynı zamanda etrafınızdaki kişiler üzerinde bıraktığınız izlenim üzerinde de büyük bir rol oynuyor. Gülüşünüzü sadece dış görünüşünüzün bir parçası olarak düşünmemelisiniz. Gülüşünüz aynı zamanda sizi sosyal ve profesyonel hayatınızda temsil eden, kişiliğinizi dış dünyaya yansıtan bir araç.

 

 

Önceki Yazılar

YOĞUN DUYGULAR RUHSAL BİR RAHATSIZLIK MI?

Sonraki Yazılar

ÇOCUK VE ERGENLER İÇİN ŞEMA TERAPİ