COUPLE1

36 SORUDA YENİDEN ÂŞIK OLUN!


Bu egzersiz biraz gerçeküstü görünebilir ancak Psikolog ve Araştırmacı Arthur Aron’un 20 yıl önce yakınlıkları incelemek için hazırladığı bu soru listesi inanılmaz bir şekilde işe yarıyor. Bir saatten kısa sürede kalpleri (yeniden) alevlendiriyor. Deneyin ve görün!

Yazı: Flavia Mazelin Salvi
Çeviri: Damla Kellecioğlu

Yazar Mandy Len Catron, New York Times’ta yayımlanan deneyiminde, Amerikalı Psikolog Arthur Aron’un sorularına üniversitesinden kobay olarak seçtiği bir meslektaşıyla birlikte yanıt verirken ona nasıl âşık olduğunu anlatıyordu. Catron ve meslektaşı zaten birbirlerine âşıktıysalar bile, 36. soruya kadar gelmeden ve tam dört uzun dakika boyunca sessizce beklemeden önce bunun farkında değildiler.

Pek çok keşif gibi “âşık edebilen soru listesi” de mutlu bir tesadüfün sonucu. Arthur Aron, 1997 yılında New York’ta, Stony Brook Üniversitesi’nde yakınlık üzerine çalışırken, birbirini tanımayan iki insan arasında yakınlık doğuracak bir soru listesi hazırladı, ancak sonuçlar beklentilerini aştı. Denek öğrenci çiftlerden biri altı ay sonra evlendi. Çift, uzun bir evlilik serisinin ilk halkası oldu. Arthur Aron, bir ilke imza attığını ve aşk denen duygunun gizem perdesini biraz olsun araladığını fark etti. Savunmasızlık ve iç dünyaya dair itiraflar, aşkın alevlenmesine uygun bir ortam hazırlıyor. Fakat dikkat edilmesi gereken tek bir önemli nokta var; sorular, yalnızca bilinçli veya bilinçsiz olarak zaten birbirini seçmiş kişiler üzerinde işe yarıyor. Bu şaşırtıcı değil, her ikisinin de bilinçdışı birbirini yokluyor, birbirini tanıyor ve seçim yapıyor. Geriye sadece arzuların duyguya dönüşeceği bir alan yaratılması kalıyor.

Arthur Aron, deneyler sırasında, soruların çiftleri evlendirmesinin yanı sıra “arkadaş kazandırıcı” bir rolü olduğunu da keşfetmiş. New York Times’ta yayımlanan ve Facebook’ta yüz binlerce kez görüntülenen makaleden bu yana konuya dair paylaşımlar giderek artıyor. Aşk, dostluk, barışma hikâyeleri uç uca ekleniyor… İlişki Terapisti ve Psikanalist Sophie Cadalen konuyla ilgili, “Başlangıçta şüphelerim vardı. Çünkü anında verebildiğim çok az yanıt vardı. Sorulara tek bir formülle yanıt vermek imkânsız. Bunun üzerine, bu alıştırmanın gücünün kendimizi sorgulatmasında yattığını anladım. Bizi duraksatıyor, şüphe duymamızı sağlıyor, seçim yaptırıyor… Öyle ki bizi konunun merkezine oturturken sorularımızı ve yanıtlarımızı eşit derecede önemsiyor. Bu süreç, bize kendimize dair bir gerçeklik elde etme şansı veriyor” diyor.

Aşkın simyası

Cadalen’e göre, iki kişi arasında yakınlık yaratan şey, mahrem sırlarını paylaşmaktan çok, karşıdakine kendini savunmasız göstermek. “Bu nedenle soru listesi uzun zamandır birlikte olan çiftlerde de işe yarıyor. Zamanla karşımızdakini eksiksiz olarak tanıdığımız izlenimine kapılabiliyoruz; bu da aşk duygusunu öldürüyor. Soruların ilginç yönü, verilen yanıtlar, sessizlikler ve duygular aracılığıyla bir yandan yabancılaşma, bir yandan da şaşkınlık duygularını yaşatması. Bize belirsizlik yaşatıyor, böylece ortaya çıkan yabancılaşma durumu da bizi arzulanabilir kılıyor, yeniden arzulanmamızı sağlıyor.” Mandy Len Catron gibi Sophie Cadalen de, bu alıştırmanın yalnızca ve yalnızca uykudaki ya da bilinçdışındaki bir aşk duygusunu canlandırdığını, duyguları yoktan var etmediğini belirtiyor. Bu sevindirici bir şey! Neyse ki aşkın simyası hâlâ laboratuvarda çözümlenmiyor.

Arthur Aron’un iki kişi tarafından yanıtlanacak soru listesi

Sorulara sakin bir yerde yaklaşık bir saatlik bir zaman ayırmalısınız. İkiniz de sırayla aynı soruya yanıt verin. Açık yüreklilikle konuşun, not almayın, partnerinizin yanıtlarını yorumlamayın. Mümkün olduğunca içten olun. Sorular üç bölüme ayrılmış ve giderek daha fazla iç dünyanıza hitap ediyor. Soru grupları arasında mola verebilirsiniz. Yanıt vermeyi bitirdiğinizde dört dakika boyunca birbirinizin gözlerinin içine bakın.

1. Bölüm

1. Birini akşam yemeğine davet edebilecek olsanız (bir yakınınız, kaybettiğiniz biri, bir sevgiliniz, bir ünlü) kimi davet ederdiniz?
2. Ünlü olmak ister miydiniz? Ne açıdan ünlü olmak isterdiniz?
3. Telefon görüşmesi yapmadan önce söyleyeceklerinizi tekrarladığınız oluyor mu? Neden?
4. Sizin için “mükemmel bir gün” nasıl olurdu?
5. En son ne zaman şarkı söylediniz? En son ne zaman bir başkası için şarkı söylediniz?
6. 90 yaşına kadar yaşayacak olsanız ve hayatınızın sonuna kadar 30 yaşınızın ya vücudunu ya da aklını koruyabilecek olsanız hangisini seçerdiniz?
7. İçinizde nasıl öleceğinize dair bir his var mı?
8. Partnerinizde ve sizde ortak olan üç özellik sayın.
9. Hayatta en çok ne minnet duymanıza neden oluyor?
10. Şansınız olsa yetiştirilme biçiminizi değiştirir miydiniz?
11. Dört dakikanızı ayırın ve mümkün olduğunca çok detay vererek partnerinize hayat hikâyenizi anlatın.
12. Yarın sabah yeni bir özellik ya da beceri edinerek uyanabilecek olsanız, bu ne olurdu?

2. Bölüm

13. Kristal bir küre size bir şey açıklayacak olsa neyi öğrenmek isterdiniz?
14. Uzun süredir yapmayı hayal ettiğiniz bir şey var mı? Bunu neden hâlâ yapmadınız?
15. Hayattaki en büyük başarınız ne?
16. Arkadaşlıkta sizce en önemli şey nedir?
17. En sevdiğiniz anınız hangisi?
18. En kötü anınız hangisi?
19. Bir yıl içinde ölecek olsanız yaşam tarzınızda neyi değiştirirdiniz? Neden?
20. Arkadaşlık sizin için ne ifade ediyor?
21. Aşk ve sevginin hayatınızdaki rolü ne?
22. Partnerinizde olumlu olduğunu düşündüğünüz
beş özelliği sayın.
23. Aileniz yakın ve sıcakkanlı mıdır?
24. Annenizle ilişkiniz hakkında ne hissediyorsunuz?

3. Bölüm

25. İkinizi de ilgilendiren üç cümle kurun. Örneğin: “Burada ikimiz de kendimizi ……….. hissediyoruz.”
26. Cümleyi tamamlayın: “Biriyle ……….. paylaşmak isterdim.”
27. Partnerinizin çok yakın arkadaşı olduğunuzu varsayalım, ona kendinizle ilgili bilmesi gereken hangi sırrı vermek isterdiniz?
28. Partnerinizde onun nesini sevdiğinizi söyleyin. Çok açık olun; söyleyecekleriniz, yeni karşılaştığınız birine söylemeyeceğiniz şeyler olsun.
29. Partnerinize hayatınızın çok rahatsız edici bir durumundan ya da bir anından söz edin.
30. En son ne zaman birinin önünde ağladınız? En son tek başınıza ne zaman ağladınız?
31. Partnerinize hangi özelliklerini takdir ettiğinizi söyleyin.
32. Sizce hangi ciddi durumla dalga geçilemez?
33. Bu gece kimseyle konuşamadan ölecek olsanız, neyi söylemediğinize pişman olurdunuz? Neden şimdiye kadar söylemediniz?
34. Eviniz ve içindeki her şey yanıyor. Yakınlarınızı ve hayvanlarınızı kurtardıktan sonra evden bir şey daha alabilecek durumdasınız. Ne alırsınız? Neden?
35. Ailenizin tüm fertleri arasında kimin ölümü sizi derinden etkiler? Neden?
36. Kişisel bir sorununuzu partnerinizle paylaşın ve sizin yerinizde olsa bu durumla nasıl başa çıkacağını sorun. Ayrıca bu sorun karşısında hissettiklerinizi nasıl algıladığını da sormayı unutmayın.

 

 

Önceki Yazılar

SÜREKLİ AŞIK OLMAK

Sonraki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: ALMAN SEVGİLİ