bipolar1

30 MART DÜNYA BİPOLAR GÜNÜ

 

 


30 Mart Dünya Bipolar Günü, kendisinin de bipolar bozukluğu olduğu kabul edilen ünlü ressam Vincent Van Gogh’un doğum gününde kutlanmaktadır. Dünya Bipolar Günü’nün amacı toplumsal duyarlılığı, bilgiyi ve eğitimi artıracak faaliyetler aracılığı ile tüm dünyada farkındalık yaratmak.

Bir duygudurum bozukluğu olan bipolar bozukluk, mani ve depresyon dönemlerinin yaşandığı, ara dönemlerde ise hastaların iyilik hallerine döndüğü, fakat hayat boyu görülebilen bir bozukluktur. Günümüzde ise tanı ve tedavi süreci etkili biçimde yapılabilmektedir.

Bipolar bozukluğa yönelik toplumsal tutum ve değerlendirmelerin kültürlerarası farklılıklarına değinmek amacı ile, Asya Bipolar Bozukluk Ağı, Uluslararası Bipolar Vakfı ve Uluslararası Bipolar Bozukluklar Derneği bir araya gelerek çalışmaktadırlar. Uluslararası Bipolar Vakfının (International Bipolar Foundation) Kurucusu ve Başkanı Muffy Walker duygularını şöyle dile getiriyor: “Yaşamının büyük bölümünü bipolar bozuklukla geçiren oğlumun bir gün hastalığı nedeniyle yargılanmayacağı, kişilik özellikleri ve nitelikleriyle değerlendirileceğini hayal ediyorum. Dünya Bipolar Gününün bu hayalimin gerçekleşmesine yardım edeceğine inanıyorum

Ülkemizde istatistik

Ülkemizde yaklaşık iki milyon bipolar bozukluğu olan kişi olduğu tahmin edilmektedir. Karşılaştıkları en büyük sorun yeterli bir ruh sağlığı hizmeti alamamak. Ayrıca medyada gerçek dışı hikayeler de bozuklukla mücadele eden kişileri olumsuz etkilemekte.

Türkiye’de de düzenlenen Dünya Bipolar Günü etkinlikleri kapsamında sivil toplum örgütleri bir araya gelerek farkındalık yaratmak ve bozukluğa sahip olan kişilere ve ailelerine destek vermek amacıyla etkinlikler düzenliyorlar.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

AŞKIN MEYVELERİ

Sonraki Yazılar

MERT FIRAT İLE “TERAPİ”