transfobi

17 MAYIS ULUSLARARASI HOMOFOBİ, BİFOBİ VE TRANSFOBİ KARŞITI GÜN


Bundan tam 28 yıl önce Dünya Sağlık Örgütü (WHO), eşcinselliği ‘hastalıklar’ listesinden çıkarttı. Dünya genelinde birçok kişinin cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsiyet ifadesinden dolayı işkenceye varan uygulamalara maruz bırakılmasına yol açan eşcinselliğin ‘hastalık’ olduğu iddiasının Dünya Sağlık Örgütü tarafından da reddedilmesi LGBTİ hakları açısından önemli bir tarihsel dönemeç.

O günden bugüne 17 Mayıs tarihi dünya genelinde Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün olarak kutlanıyor. Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün, cinsiyet kimliği, ifadesi veya cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki veya sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günü. İnsanların eşitliği için mücadele eden tüm girişimlere ilham ve destek vererek, her biriyle koordinasyon içinde olmayı amaçlıyor.

İstihdamda ayrımcılık

İstihdamda ayrımcılık can yakıcı bir sorun olmaya devam ediyor.  “Türkiye’de Özel Sektör Çalışanı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin Durumu 2017 Raporu”muza göre LGBTİ çalışanların yalnızca yüzde 17’si işyerinde tamamen açık davranabiliyor ve yüzde 65’i iş yerinde ayrımcılığa uğradığını veya bunu önlemek üzere kimliğini gizlemek zorunda bırakıldığını söylüyor. Kamuda da durum benzer. Kamu çalışanlarının yüzde 45’i, işyerinde cinsel kimliği konusunda ‘tamamen kapalı oldukları’ yanıtını verdi. Bu bulgular, kamu sektöründe cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim bakımından açık davranabilme oranının çok düşük olduğunu gösteriyor. İşyerinde açık olamamanın kendisi de bir ayrımcılığa dönüşüyor. Özel sektörde de kamuda da LGBTİ çalışanlar hem ayrımcılığa uğruyor hem de LGBTİ çalışanların uğradıkları ayrımcılığı bildirebilecekleri mekanizmalar bulunmuyor. LGBTİ’ler de yaşadıkları hak ihlalleri de görünmezliğe itiliyor.

Medyada nefret dili

Bütün bu ayrımcılık ve hak ihlallerinin medyaya yansıması ise çoğu zaman mümkün olmuyor. Söz konusu LGBTİ hakları olduğunda sansür ve ayrımcı dilin ne kadar yaygın olduğu ortaya çıkıyor. Yine Kaos GL’nin 2017 Medya İzleme Raporu’na göre 2017’de yazılı basında yayınlanan ve konusu LGBTİ’ler olan haber, söyleşi ya da köşe yazılarının sadece yüzde 46’sı hak haberciliği ilkelerine uygundu. Bütün metinlerin yüzde 54’ünü oluşturan 1291 metinde ise LGBTİ’lerin temel hakları ihlal edildi, nefret söylemi ve/veya ayrımcı dil kullanıldı ya da LGBTİ’lere ilişkin önyargıları besleyen içerik tercih edildi.

Hak haberciliği kapsamında değerlendirilen 1097 metin detaylıca incelendiğinde haberlerin büyük bir çoğunluğunda sadece LGBTİ’lerin temel insan haklarına saygılı olmakla yetindiği açığa çıktı. Yine 2017’de hak haberciliği kapsamında değerlendirilen haberlerin yüzde 33’ünde yayınlanan bütün haberlerin ise sadece yüzde 15’inde LGBTİ’lerin yaşadığı ayrımcılık, nefret saldırısı gibi hak ihlallerini hak temelli habercilik ilkeleri çerçevesinde görünür kılındı.

LGBTİ hakları insan haklarıdır!

LGBTİ’lerin temel haklarının sistematik bir şekilde ihlal edildiği, yasakların ifade ve örgütlenme özgürlüğü hakkını gasp ettiği, bu ihlallerin de görünmez olduğu bir 17 Mayıs’ta bir kez daha vurguluyoruz: LGBTİ hakları insan haklarıdır!

17 Mayıs vesilesiyle 1994 yılında Kaos GL dergisi ile koyulduğumuz yolda ayrımcılık ve nefrete karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi yineliyoruz. LGBTİ’lerin temel insan hakları için demokrasi ve insan hakları mücadelesi yürüten herkesi beraber yürümeye, eşit ve özgür günler için birlikte mücadele etmeye çağırıyor.

17 Mayıs Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün kutlu olsun!

Kaynak: Kaos GL Derneği

 

 

Önceki Yazılar

HAFİFLETEN LEZZETLER

Sonraki Yazılar

HER İSTEYEN BAŞARILI OLABİLİR Mİ?