footprint

15 DAKİKADA BEYNİNİZİ KORUYUN

 

 


İşyerinde geçirdiğiniz zor bir gün, içinizi karartmaktan daha kötüsünü yapabilir. Yüksek düzeydeki stres hormonu kortizol, kısa süreli hafızanızla oynayabilir ve unutmayı tercih edeceğiniz bir haftayı gerçekten de unutmanıza neden olabilir. Ancak çözümünüz ayakkabılarınızı giyip yollara düşmek ve dertleri geride bırakmaksa, kendinizi kandırıyorsunuz demektir.

North Florida Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, çıplak ayakla koşmanın, işleyen belleğiniz için en iyi Nike Air Zoom’larınızın bile size sunamayacağı faydaları var. Çalışmada, 18-44 yaşlarındaki katılımcılara hızlı bir hafıza testi yapıldı ve ardından 15 dakika boyunca ayakkabısız olarak koşmaları istendi.

Daha sonraki testlerde, ayakkabısız ekiptekilerin hatırlama güçlerinde yüzde 16 artış görülürken,antrenman kıyafetleri giyen kesimde hiçbir değişiklik gözlemlenmedi.

Tabii ki çıplak ayak tabanlarınızla evinizin etrafındaki yolları turlamanız kötü bir fikir. Ancak pazar koşunuzu bozulmamış bir park veya şehrinizdeki bir futbol sahasına taşımak zekice olacaktır. Üstelik çimenler üzerinde koşmak sadece mesafe başına yaktığınız kalorileri artırmakla kalmıyor. Floridalı biliminsanları, çıplak ayakla koşmanın getirdiği “dokunsal ve propriyoseptif gereksinimlerin” beyninizdeki etkinliği artırıp enerji depolayarak sizi gelecek haftaya hazırladığını da iddia ediyor.

En azından, antrenman kıyafetlerinizin nerede olduğunu hatırlamak zorunda kalmayacaksınız.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

BU AY BARIŞIN

Sonraki Yazılar

GENİTAL ESTETİK