10-kitap-onerisi (11)

10 KİTAP ÖNERİSİ

Eylül ayı için yeni çıkan kitaplardan bir seçki hazırladık.

  1. Mandarinler

İkinci Dünya Savaşı’nın romanın fonunu oluşturduğu “Mandarinler”, o dönemin aydın sınıfının hayatına derinlikli bir bakış sunuyor. Simone de Beauvoir’ın Sartre’dan Camus’ye birçok düşünürden ilham alınarak yarattığı karakterler, aydınların verdiği mücadeleyi anlatırken, diğer yandan da tutkulu bir aşk hikâyesini ele alıyor. 

Simone de Beauvoir, Alfa Yayınları, 924 s.

2. Birini mi Özlüyorsun?

Özlediğiniz, fakat artık görmek istemediğiniz bir aile üyesi veya arkadaşınız var mı? Yoksa hâlâ görüşüyor, ancak eskiden sahip olduğunuz açıklığı ve duygusal bağı artık hissedemiyor musunuz? “Birini mi Özlüyorsun?”, yeniden bir ilişki kurmak, geliştirmek veya sonlandırmak istediğinizde, size yardımcı olabilecek çeşitli yollar sunuyor.

Ilse Sand, Sola Unitas Yayınları, 144 s.

3. Bir Kemikten Bin Söze

Farklı coğrafya ve dillerde erkeklerin kadınlara bakışının binlerce yıllık özetini bulabileceğiniz “Bir Kemikten Bin Söze”, atasözlerinde kadınların ve kadınlık hallerinin temsilini inceliyor. Akademisyen Mineke Schipper, atasözlerindeki eril bakışı, erkek egemen kültürün izlerini ve erkek ayrıcalıklarını pekiştiren evrensel yapıyı cinsiyet körü olmayan bir yaklaşımla gözler önüne seriyor.

Mineke Schipper, Delidolu Yayınları, 444 s.

4. Ege’yi Gör ve Yaşa

Fethiye, Dalyan, Köyceğiz, Ekincik, Akyaka, Marmaris, Selimiye, Bozburun, Söğüt, Rodos, Datça, Bodrum, Muğla, Çomakdağ… Doğanın muhteşem ritmini öğreten bir köy veya yosun kokulu bir adada yaşamanın nasıl bir şey olacağını hayal etmeyen var mı? Gezi yazarı Melih Uslu “Ege’yi Gör ve Yaşa”da, bizleri az bilinen koylara, köy pazarlarına götürüp yavaş akan zamanın içine çekiyor.

Melih Uslu, Mona Kitap, 242 s.

5. Manzaralar

John Berger’in sanat ve sanatçılar üzerine hayatı boyunca kaleme aldığı yazılarından derlenen “Portreler” kitabının ikinci cildi olan “Manzaralar”, bu sefer yazarın düşüncesini şekillendiren Antal, Raphael, Brecht, Barthes, Benjamin gibi düşünürlerden söz ettiği yazıları bir araya getirerek okuyucuyu entelektüel yönden besliyor.

John Berger, Metis Kitap, 800 s.

6. Küçük Kitap Kurtları Yetiştirme Rehberi

Türkiye ile gelişmiş ülkelerin kitap okuma oranları arasında ciddi bir uçurum var. Öyle ki Türkiye 2017 verilerine göre kitap okuma oranında dünyada 86’ıncı sırada. Peki, çocuklarımıza okuma alışkanlığını niçin kazandıramıyoruz? Bu konuda nerede yanlış yapıyoruz? Bu alışkanlığı onlara nasıl kazandırabiliriz? Esra Avgören “Küçük Kitap Kurtları Yetiştirme Rehberi”nde, birçok ebeveynin cevabını aradığı bu sorulara geliştirdiği metotlarla çözümler sunuyor. “Bildiğiniz her şeyi unutarak başlayın” diyen Avgören, okuma verimini artırabilmek için okumaya başlanmadan önce kısa bir hazırlık yapılması gerektiğinden bahsediyor. Bunlar:

  • Okuma amacını belirlemek
  • Okuma yöntemine karar vermek
  • Okunacak metin özelliklerine göz atmak
  • Okuma ortamı oluşturmak
  • Okuma süresi ya da sınırı belirlemek

Toplum olarak kitap okuma alışkanlığı kazanamama sorununun aşılmasında faydalı olabilecek bu yeni metot, anne-baba ve eğitimciler için iyi bir başvuru kaynağı.

Esra Avgören, Martı Yayınları, 152 s.

7. Aldatmaca

“Aldatmaca”da feminist yazar ve kültür eleştirmeni Wednesday Martin, bizi kadın sadakatsizliğine yol açan evrim mirasımızı ve toplumsal gerçekleri ortaya koyan cesur ve sürprizlerle dolu bir yolculuğa çıkarırken, kadınları sınırlar dahilinde tutma çabasının ardındaki sebepleri de gözler önüne seriyor. Araştırmacılar, antropologlar ve yaşamın her alanından kadınların anlattıklarıyla şekillenen kitap, cinsellikle ilgili en derin varsayımlara meydan okuyor.

Wednesday Martin, Mundi, 456 s.

8. Kalbime İyi Geliyor

Özlen Çopuroğlu’nun kaleme aldığı “Kalbime İyi Geliyor”, pozitif, ayrımcılıktan uzak, birleştirici diliyle dikkat çekiyor. Kitap, biri 40’lı yaşlarındaki bir kadın ile görmüş geçirmiş ve yaşam yolunun sonuna yaklaşan bir kadının tesadüfen karşılaşmasını ve bu karşılaşmanın ardından adım adım derinleşen sohbeti okuyucuya sunuyor. Kitap, hepimizin öyle ya da böyle aynı yollardan geçtiğini, aynı tümseklerde tökezlediğini, aynı duvarlara çarptığını hatırlatıyor.

Özlen Çopuroğlu, Destek Yayınları, 184 s.

9. Homo Hapticus

“Dokunma hissi olmadan yaşam mümkün değildir” diyen Martin Grunwald, kısa bir kucaklaşmanın neden bin kelimeden daha fazla teselli ettiğini, depresyona ve endişeye karşı masajın nasıl etkili olduğunu, dalgıç kıyafetlerinin anoreksiya tedavisindeki olumlu etkilerini, tabletlerin neden çocuklarımızın konuşma gelişimini geciktirdiğini ve iş görüşmelerinde sıcak elle tokalaşmanın neden şansımızı artırdığını somut örneklerle ortaya koyuyor.

Martin Grunwald, Totem Yayınları, 272 s.

10. Sessizliğin Yanıtı

“Sessizliğin Yanıtı” hayatın sıradanlığına, beyhudeliğine katlanamayan 30 yaşındaki bir adamın varoluşunun sınırlarını zorladığı bir kendini arayış hikâyesi. Max Frisch, kendi yaşamından da ipuçları barındıran bu ilk dönem eserinde, heba edilmiş bir hayatın tek sorumlusunun o hayatın sahibi olduğunu gösteriyor bize.

Max Frisch, Kolektif Kitap, 96 s.

 

 

Önceki Yazılar

DANİMARKA ÇOCUK FESTİVALİ 3 YAŞINDA!

Sonraki Yazılar

SPOR YAPMAK ALZHEİMER RİSKİNİ AZALTIYOR